do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2024 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Relikwie Patrona Zatora św. Rocha w Zatorze 2020-11-25

   21 listopada br. do zatorskiego kościoła pw. śśw. Wojciecha i Jerzego wprowadzono relikwie św. Rocha patrona Miasta i Gminy Zator. Prośbę o sprowadzenie relikwii do Stolicy Apostolskiej w sierpniu br. przesłał ksiądz Proboszcz Jacek Wieczorek. Niezwykle cieszy fakt, że w tak krótkim czasie w odpowiedzi otrzymaliśmy relikwie tj. cząstkę kości św. Rocha wraz z dekretem potwierdzającym jej autentyczność.

   Pierwotnie wprowadzenie relikwii zaplanowano na dzień rocznicy nadania patronatu. Ze względu na coraz większą ilość zakażeń koronawirusem oraz kilka przypadków śmiertelnych tej choroby w naszej parafii, podjęto decyzję, że potrzebujemy szczególnego orędownictwa i pomocy św. Rocha już teraz.

„W średniowieczu znak krzyża, czyniony przez niego na czole ludzi zarażonych dżumą, przywracał im zdrowie i siły. Kiedy w XVII wieku wybuchła zaraza morowego powietrza na Zatorszczyźnie, mieszkańcy ustawili jego figurę na szczycie mogiły, w której chowano zmarłych. Św. Roch wyprosił wtedy zakończenie epidemii. Wierzymy, że i dzisiaj jego opieka zapewni nam ochronę przed niebezpieczeństwem.

   Podczas homilii patron Zatora został przedstawiony jako wzór do naśladowania. – On szedł do celu, do Rzymu, gdzie pragnął nawiedzić grób św. Piotra. Do przejścia miał ponad 1000 km, więc uzasadniony byłby pośpiech, bo pieszo, bez dłuższych przystanków, trzeba by iść ponad miesiąc. Poza tym pielgrzymi raczej omijali szerokim łukiem miejsca niebezpieczne. A takimi z pewnością były miasta, w których ludzie masowo umierali z nieznanego powodu. Roch kochał, dlatego bezinteresownie i z oddaniem służył. Miłosierdzie pozwoliło mu zobaczyć biedę innych i zatrzymywało go w szpitalach, przytułkach, na ulicach. Jego serce było gorące i pełne miłości. Narażał siebie, by innym ulżyć.

   W czasie zagrożenia epidemicznego nie czci się relikwii przez ucałowanie, dlatego postanowiliśmy, że często będziemy udzielali nimi błogosławieństwa. Będzie ono dla nas umocnieniem, abyśmy idąc przez życie, realizując kolejne zadania, obowiązki i marzenia, nie zapomnieli o tych, którzy niedomagają.”

   Przypominamy że w czerwcu br. obchodziliśmy uroczystość nadania Patrona św. Rocha dla Miasta i Gminy Zator. Na mocy dokumentu wydanego przez Kongregację do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanego przez jej Prefekta ks. kard. Roberta Sarah, Stolica Apostolska ogłosiła św. Rocha patronem miasta i Gminy Zator.

Więcej informacji o tym wydarzeniu pod linkiem

https://www.zator.pl/urzad/aktualnosci/idn:4391.html
oraz na stronie
https://parafiazator.pl/

 

Wprowadził: Informatyk UM Zator 2020-11-25 12:22
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl