do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc wrzesień 2024 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

For the future

For the Future

Uprzejmie informujemy, że projekt Gminy Zator pn. „For the future” uzyskał dofinansowanie w ramach unijnego programu Europa dla Obywateli – Partnerstwo miast. W dniach od 13.09.2018 do 17.09.2018r. do Zatora przyjadą przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast partnerskich tj. węgierskiego Berekfurdo oraz Terchovej i Bojnic na Słowacji. Łączna liczba uczestników delegacji to ponad 160 osób.

Projekt pn. „For the future” skupia się na trzech głównych celach tj.

- pierwszy polega na przekazaniu wiedzy na tematy związane z Unią Europejską i jej historią. - drugim celem jest aktywność społeczności lokalnych oraz samorządów - wzmocnienie idei obywatelstwa europejskiego na płaszczyźnie lokalnych partnerstw europejskich.

- trzecim celem, jest integracja ponadnarodowa uczestników projektu z miast partnerskich.

Aby móc je zrealizować zaplanowaliśmy różne formy zajęć takiej jak: panele robocze, prezentacje, debatę oksfordzką, konferencję oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu, w tym gry i zabawy.

Poprzez wspólne działania oraz dyskusje będziemy promować aktywny udział obywateli w życiu Unii Europejskiej. Na stronie internetowej www.zator.pl zamieszczone zostaną zdjęcia oraz sprawozdanie ze spotkania miast partnerskich. 

W dniach od 13.09.2018 do 17.09.2018r. w ramach realizowanego przez Gminę Zator projektu pt. For the Future“ współfinansowanego w ramach unijnego programu „Europa dla Obywateli” – Komponent 2. Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie DZIAŁANIE 2.1 Partnerstwo miast do Zatora przyjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast partnerskich tj. węgierskiego Berekfurdo oraz Terchovej i Bojnic na Słowacji. Przyjmowaliśmy łącznie 160 uczestników w tym 66 osób z Bojnic, 50 z Berekfurdo i 44 osoby z Terchovej.

Projekt "For the future " skupiał się na realizacji następujących celów:

  1. Pierwszy polegał na przekazaniu wiedzy na tematy związane z Unią Europejską - jej historią (ze szczególnym uwzględnieniem przypadających w 2018 roku rocznic (1918 Koniec I wojny światowej, 1939 Początek II wojny światowej, 1948 Początek zimnej wojny, 1948 Kongres haski, 1968 Protesty i inwazja na Czechosłowację oraz 1918 - 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  2. Drugim celem była aktywność społeczności lokalnych oraz samorządów gwarantem dobrego funkcjonowania i przyszłości Unii Europejskiej - wzmocnienie idei obywatelstwa europejskiego na płaszczyźnie lokalnych partnerstw europejskich dla demokratycznego zaangażowania i uczestnictwa obywatelskiego w dobie kryzysów (m.in.wspólnej polityki zagranicznej „gospodarki transatlantyckiej", kultury europejskiej, rodziny i małżeństwa, w wojskowo-politycznego mechanizmu UE, stosunków dobrosąsiedzkich, kryzysu migracyjnego czy kryzysu energetycznej strategii). Projekt w znaczącym stopniu odnosił się do współczesnych zagrożeń i problemów UE, gdzie podczas debat, spotkań i paneli roboczych będziemy szukać rozwiązań i uzyskać odpowiedzi na pytania: jak wzmocnić zaangażowanie obywatelskie i integrację ponadnarodową w czasie aktualnych problemów UE?, jaka powinna być rola i odpowiedzialność samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na współczesne zagrożenia? (Zwalczanie stygmatyzacji “imigrantów”, antysemityzm i inne formy nietolerancji,).
  3. Trzecim celem, była integracja ponadnarodowa uczestników projektu z miast partnerskich oraz zawiązywania kontaktów, które będą utrzymywane po zakończeniu projektu. W realizacji w/w celów zorganizowano różne formy zajęć takiej jak.: panele robocze, prezentacje, debatę oksfordzką, konferencję oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu, w tym gry i zabawy. Poprzez zajęcia dla najmłodszych wpajano takie wartości, jak tolerancja, fair play. Na organizowane wydarzenia zaproszono osoby posiadające dużą wiedzę na temat związane z Unią Europejską, co przełożyło się na wysoki poziom merytoryczny wydarzenia. Zorganizowano również wycieczkę do Muzeum Auschwitz w celu upamiętnienia ofiar II wojny Światowej. Ponadto w projekcie jeden z paneli roboczych poświęcony był organizacjom pozarządowym, tworzeniu, celach oraz zasadach wolontariatu. Oprócz przekazania podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania wolontariatu oraz NGOs, zachęcaliśmy uczestników do szerzenia idei wolontariatu. W ramach projektu zaprosiliśmy wolontariuszy, do pomocy przy przeprowadzeniu wydarzeń w Zatorze.

Delegacje z Bojnic, Terchovej i Berekfurdo przyjechały do Zatora 13.09.2018 tj. w czwartek po południu. Czas poświęcono głownie na zakwaterowanie odprawę oraz przekazanie praktycznych informacji dotyczących realizacji projektu i pobytu w Zatorze. W piątek 14.09.2018 do południa przedstawiciele poszczególnych delegacji z miast partnerskich odwiedzili Muzeum Aushwitz w Oświęcimiu i Brzezince, gdzie złożono kwiaty pod ścianą śmierci. Wieczorem zorganizowano międzynarodową konferencję podczas której zaprezentowano tematy:

Panel I – pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem

Panel II – problem antysemityzmu w UE, które przedstawiła p. Anna Wencel doktorantka w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie

Panel III - poświęcony idei wolontariatu oraz organizacją pozarządowym który przestawił p. Sebastian Żabiński Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Sokół w Zatorze (lokalnej organizacji pozarządowej). Konferencję poprowadził Tomasz Wieliczko Zastępca Kierownika Działu Rozwoju, Oświaty i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Zatorze.

W sobotę 15.09.2018r czas poświęcono na organizację konferencji (II części) w tematach:

Panel I - Prezentacja Historii Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem rocznicy zakończenia I wojny światowej – 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

Panel II – 1939 – 1948 – 1968

Panel III – Współczesne zagrożenia dla Europy Debata oksfordzka, które zaprezentował Karol Matyjasik Kierownik Działu Rozwoju Oświaty i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Panel IV – Wzmocnienie roli samorządów w strukturach UE - Prezentacje miast partnerskich

Panel V – Wieloletnia wymiana partnerska

Panel VI – Debata na temat problemów związanych z integracją europejską oraz kierunków rozwoju UE zostały omówione przez Burmistrza Zatora Mariusza Makucha i poszczególnych przedstawicieli miast partnerskich. Konferencję poprowadził Tomasz Wieliczko Zastępca Kierownika Działu Rozwoju, Oświaty i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Przedstawiciele miast partnerskich wzięli także udział w imprezie plenerowej Europejski Piknik Patriotyczny. Piknik związany był z obchodami 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdzie odbyły się występy miast partnerskich, prowadzono zajęcia dla dzieci (gry i zabawy, tworzenie logo spotkania miast partnerskich, malowanie flagi UE, Nordic Walking, wioska harcerska, stoiska kulinarne, polskie smaki, węgierska kuchnia, stoiska rękodzielnicze). Podczas pikniku przedstawiciele delegacji miast partnerskich przekazali ziemię pod budowę Kopca Niepodległości w Gminie Zator.

16.09.2018 w niedzielę zorganizowano Piknik Rodzin Unii Europejskiej pt. Europejskie Żniwa Karpiowe - Artystyczne prezentacje miast partnerskich. Podczas imprezy na scenie zaprezentowali się artystycznie i kulinarnie zaproszeni goście (prezentacja artystyczna - Berekfurdo, prezentacja artystyczna - Bojnice, węgierska prezentacja kulinarna, słowacka prezentacja kulinarna, międzynarodowe stoiska rękodzielników ludowych, warsztaty dla najmłodszych - malowanie flagi projektu).

Ponadto podczas pikniku rodzinnego podsumowano projekt gdzie zaprezentowano prace plastyczne najmłodszych uczestników spotkania.

17.09.2018r. (poniedziałek) zakończono projekt i pożegnano gości z miast partnerskich.

Wszyscy goście odwiedzający Gminę Zator w ramach realizowanego projektu byli szczęśliwi i zadowoleni z pobytu w Polsce. Podczas wizyt przedstawicieli miast partnerskich zawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości. Wymiana międzynarodowa spowodowała zacieśnienie naszej współpracy w różnych obszarach i działaniach szczególnie edukacyjnych i kulturalnych. Większość z uczestników wypowiadała się w superlatywach o polskiej gościnności i polskim jedzeniu, które bardzo im smakowało. Uczestnicy mogli zobaczyć i poznać lepiej gminę Zator i jej atrakcje turystyczne jak Zatorlad - park ruchomych dinozaurów i Energylandię - Rodzinny Park Rozrywki. Dzieci i młodzież była pod ogromnym wrażeniem rozwoju turystyki w Gminie Zator. Wyjeżdżając do swoich domów można było usłyszeć ....

"Serdecznie dziękujemy", "Jestecie wielcy", "Mamo, to najlepsze wakacje jakie w życiu miałam", "Świetnie zrealizowany projekt" i wiele innych komplementów.

Podczas realizacji projektu zawiązała się współpraca młodzieży z ze Szkoły Podstawowej z Terchovej (Słowacja)z uczniami Szkoły Podstawowej w Graboszycach (Gmina Zator). W ramach działań omówiono przyszłą wymianę partnerką młodzieży z obu szkół. 

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: TT2018 [ 2 ]
Prezentacja TT 2018 Idea wolontariatu oraz działalność organizacji pozarządowych w UE.pptx Prezentacja TT 2018 Idea wolontariatu oraz działalność organizacji pozarządowych w UE.pptx 18-12-06 11:02 23.77MB Prezentacja TT 2018 Idea wolontariatu oraz działalność organizacji pozarządowych w UE.pptx pobierz
Prezentacja TT 2018 Pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem – problem antysemityzmu w UE Ania.pptx Prezentacja TT 2018 Pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem – problem antysemityzmu w UE Ania.pptx 18-12-05 14:56 3.24MB Prezentacja TT 2018 Pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem – problem antysemityzmu w UE Ania.pptx pobierz

 

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: TT2018 dzień drugi [ 7 ]
Berekfürdő.ppt Berekfürdő.ppt 18-12-06 00:04 22.59MB Berekfürdő.ppt pobierz
Bojnice.pptx Bojnice.pptx 18-12-06 00:03 27.46MB Bojnice.pptx pobierz
KM Prezentacja TT 2018 1939 – 1948 – 1968.pptx KM Prezentacja TT 2018 1939 – 1948 – 1968.pptx 18-12-06 11:03 3.9MB KM Prezentacja TT 2018 1939 – 1948 – 1968.pptx pobierz
Prezentacja TT 2018 Debata na temat problemów związanych z integracją europejską oraz kierunków rozwoju UE.pptx Prezentacja TT 2018 Debata na temat problemów związanych z integracją europejską oraz kierunków rozwoju UE.pptx 18-12-06 11:06 327.57KB Prezentacja TT 2018 Debata na temat problemów związanych z integracją europejską oraz kierunków rozwoju UE.pptx pobierz
Prezentacja TT 2018 Historia Współczesne zagrożenia dla Europy Debata oksfordzka.pptx Prezentacja TT 2018 Historia Współczesne zagrożenia dla Europy Debata oksfordzka.pptx 18-12-06 11:04 254.59KB Prezentacja TT 2018 Historia Współczesne zagrożenia dla Europy Debata oksfordzka.pptx pobierz
Prezentacja TT 2018 Wieloletnia wymiana partnerska.pptx Prezentacja TT 2018 Wieloletnia wymiana partnerska.pptx 18-12-06 11:05 34.82MB Prezentacja TT 2018 Wieloletnia wymiana partnerska.pptx pobierz
Prezentacje miast partnerskich - Gmina Zator.pptx Prezentacje miast partnerskich - Gmina Zator.pptx 18-12-06 12:17 54.74MB Prezentacje miast partnerskich - Gmina Zator.pptx pobierz
 

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 4 ]
Berekfürdő.ppt Berekfürdő.ppt 18-12-06 00:04 22.59MB Berekfürdő.ppt pobierz
Bojnice.pptx Bojnice.pptx 18-12-06 00:03 27.46MB Bojnice.pptx pobierz
piknik_kopiec_plakat_2018.pdf piknik_kopiec_plakat_2018.pdf 18-09-10 12:38 5.7MB piknik_kopiec_plakat_2018.pdf pobierz
zniwa_karpiowe2018.pdf zniwa_karpiowe2018.pdf 18-09-10 12:38 4.22MB zniwa_karpiowe2018.pdf pobierz
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl