do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc czerwiec 2022 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Podolszańscy uczniowie poznają Polskę 2022-06-20

Początek czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Podolszu został intensywnie spożytkowany na ciekawe wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Dzięki dofinansowaniu z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, uczniowie (za niewielką dopłatą) mogli zwiedzić interesujące miejsca w naszym kraju

Najmłodsze klasy (I-III) 9 czerwca wyruszyły na wycieczkę do Wieliczki. Swoją przygodę rozpoczęły od zwiedzania Kopalni Soli w towarzystwie przewodników. Podczas tropienia legend wielickiej kopalni, dzieci spotkały tajemniczego Skarbnika – Dobrego Ducha solnych podziemi oraz zjadły pyszny obiad.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Zamek Żupny w Wieliczce, by podziwiać ekspozycje muzealne tam zgromadzone. Ostatnim punktem wycieczki był wypoczynek w cieniu tężni, gdzie po wielogodzinnym zwiedzaniu dzieci mogły powdychać solną mgiełkę i zrelaksować się przed drogą powrotną. Mimo całodziennego trudu, uśmiech nie znikał
z twarzy dzieci.

Klasa czwarta i piąta za cel wycieczki obrały Pszczynę. 2 czerwca z wielkimi emocjami zasiedli w autobusie, który zawiózł ich do Perły Górnego Śląska, bo takim mianem niejednokrotnie określa się Pszczynę.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Najpierw uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Zamkowe, które zachwyciło ich wyposażeniem wnętrz. Największe wrażenie zrobiła na nich Sala Lustrzana, w której umieszczone są największe w Europie kryształowe lustra i piękne kryształowe żyrandole. Dzięki znakomitej akustyce odbywają się tam koncerty muzyki kameralnej. Następnie zwiedzili zbrojownię, ta z kolei bardzo spodobała się męskiej części grupy.

Kolejnym punktem wycieczki był  spacer zabytkowym parkiem, który o tej porze roku zachwyca bujną roślinnością. Następnie  uczniowie udali się z  wizytą do  Pokazowej Zagrody Żubrów. Dzieci mogły podziwiać nie tylko żubry, największe ssaki w Europie, ale również inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele, kaczki krzyżówki, gęsi, łabędzie oraz pawie indyjskie. W obiekcie muzealno-edukacyjnym odbyły się też zajęcia przyrodnicze.

Po kilkugodzinnym zwiedzaniu dzieci zregenerowały się, jedząc obiad i schładzając się pysznymi lodami.

Ostatnim obiektem, który tego dnia zobaczyli uczniowie, był skansen: Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Podziwiały tam obiekty architektury drewnianej, zabytkowe chaty, autentyczne sprzęty, m.in. rolnicze i rzemieślnicze, narzędzia codziennego użytku, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.

 Klasa szósta i siódma 8 czerwca pojechała na wycieczkę do Zabrza. Zwiedzanie rozpoczęli od spaceru po osiedlu Nikiszowiec. Poznali historię miejsca, architekturę i główne zabytki. Na młodzieży wrażenie zrobiły ceglane budynki oraz historia górników sprzed ponad 100 lat. Następnie udali się do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie pan przewodnik oprowadził ich i opowiedział wiele ciekawostek związanych z górnictwem na Górnym Śląsku. Mogli również zobaczyć wystawę w podziemnych salach muzeum.

Kolejnym punktem programu była Sztolnia Luiza w Zabrzu. Podczas „Podziemnego spływu sztolnią” zobaczyli nacieki wapienne oraz żywe rośliny, które z pomocą sztucznego światła i dużej dawki wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią. Pan przewodnik – emerytowany górnik,  przekazał szereg interesujących informacji na temat pracy górników i zagrożeń, które utrudniały im pracę  w XIX wieku. W Parku 12C, który jest naziemną strefą kopalni, uczniowie na świeżym powietrzu i poprzez zabawę poznawali zagadnienia z fizyki i mechaniki. Na koniec wycieczki uczniowie zjedli pyszny obiad w restauracji.

Natomiast klasa ósma udała się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia (2-3 czerwca). Pierwszego dnia uczniowie zobaczyli imponującą Panoramę Racławicką, Halę Stulecia. Udali się też na pokaz fontann multimedialnych. Ogromne wrażenie zrobił na młodzieży Ogród Japoński, który o tej porze roku zachwycał przepięknie kwitnącymi, wielokolorowymi azaliami. Tego dnia ósmoklasiści zwiedzili również wrocławskie zoo. Można wymieniać wiele atrakcji, które tam na nich czekały, ale w pamięci uczniów w szczególności zapisało się Afrykarium, czyli kompleks 21 basenów, w których żyje około 6 tys. ryb oraz płazy, gady i ssaki oraz przejście szklanym tunelem i obserwacja przepływających nad głową ryb.  W zoo uczniowie zobaczyli też m.in.  terrarium, ptaszarnię, krokodylarnię, małpiarnię, słoniarnię, pawilon małp człekokształtnych- świetne miejsce na obserwację szympansów, gdzie można było zobaczyć jak się bawią, zachowują i jak funkcjonują w grupie.

Po intensywnym dniu uczniowie udali się na obiadokolację i odpoczynek, by następnego dnia po śniadaniu kontynuować zwiedzanie. W drugim dniu wycieczkowicze udali się na Wrocławski Rynek. Pani przewodniczka oprowadziła ich po pl. Solnym,. Pokazała kamieniczki Jaś i Małgosia, kościół św. Elżbiety, Stare Jatki– historyczną uliczkę na Starym Mieście, wpisaną do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego oraz dawne więzienie miejskie- obecnie siedzibę wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Następnie zobaczyli kompleks uniwersytecki w tym Aulę Leopoldina, Oratorium Marianum i Ossolineum oraz Halę Targową. Później zwiedzili jeszcze najstarszą, zabytkową część Wrocławia-Ostrów Tumski, a tam kolegiatę św. Krzyża,  katedrę pw. Jana Chrzciciela.

Bardzo bogaty program wycieczki sprawił, że uczniowie nie mieli czasu na nudę. Była to ich ostatni wyjazd w tym składzie, więc wykorzystali ten czas nie tylko na zwiedzanie, ale też pielęgnowanie relacji rówieśniczych i przyjaźni.

Swojej pierwszej wycieczki doczekały się także przedszkolaki. Najmłodsze dzieci 31 maja udały się do Inwałdu. Zaraz po przyjeździe na miejsce, wesołą piosenką przywitał je smok, mieszkający w tamtejszej jamie. Dzieci zwiedziły średniowieczną Warownię. Poznały również specyfikę pracy średniowiecznego kowala oraz zobaczyły, w jaki sposób przędzie się sznurek. Po zwiedzaniu czekały na nie ciekawe atrakcje wokół Warowni. Pływały tratwą po małym stawie, a także sprawdzały swoje celne oko, strzelając z łuku. Jednak największą radość sprawiła im zabawa
w olbrzymiej kulkolandii.

Po przewie, związanej z obostrzeniami epidemiologicznymi, wszystkie wyjazdy grupowe sprawiły wielką frajdę dzieciom z Podolsza. Takie wyjazdy - oprócz wartości edukacyjnej -  mają także wielką wartość w umacnianiu relacji rówieśniczych.

Wprowadził: Robert Bonar 2022-06-20 14:13
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl