do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc wrzesień 2023 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

23 października Węgrzy obchodzą święto niepodległości 2020-10-23

 

Węgierska Rewolucja wybuchła 23 października 1956 roku. Rozpoczęła się w Budapeszcie pod pomnikiem generała Bema wiecem solidarności z uczestnikami polskiego powstania w Poznaniu. Początkowo powstanie przyniosło sukces. Wszystko odwróciło się 4 listopada, po interwencji Związku Radzieckiego. 58 tys. sowieckich żołnierzy krwawo stłumiło powstanie węgierskie. Podczas rozpaczliwej obrony Budapesztu zginęło ponad dwa i pół tysiąca Węgrów, 20 tysięcy zostało rannych a 200 tysięcy opuściło swoją ojczyznę. Stracono 230 osób. Wówczas solidarni z Węgrami byli Polacy, którzy oddawali krew dla węgierskich powstańców, wysyłali dary.

Wspominając wydarzenia sprzed 64 lat Konsulat Generalny w Krakowie postanowił wesprzeć polskie placówki medyczne i wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie  zorganizował zbiórkę krwi „Polak – Węgier, jedna krew”. To kolejny piękny dowód potwierdzający naszą braterską przyjaźń, której od lat mogą zazdrościć nam inne narody. Warto ją pielęgnować, by historyczne hasło „Polak Węgier dwa bratanki" nigdy nie straciło na aktualności.

Drodzy Węgierscy Przyjaciele! Mieszkańcy partnerskiej miejscowości Berekfürdő!

W dniu waszego wielkiego święta życzę Wam, byście wytrwali na drodze budowy niepodległego i wspaniałego państwa, które do Europy wniesie zarówno dumę z historii, jak i umiłowanie własnej ojczyzny. W tym ważnym dla Was dniu, proszę przyjąć wyrazy wielkiej sympatii oraz życzenia wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności.

Burmistrz Zatora

Mariusz Makuch

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
List Konsula Generalnego Węgier w Krakowie List Konsula Generalnego Węgier w Krakowie 20-10-23 11:14 393.64KB List Konsula Generalnego Węgier w Krakowie pobierz

Wprowadził: Jarosław Momot 2020-10-23 11:06
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl