do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc grudzień 2023 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Hubertus 2023 w Zatorze 2023-11-03

28 października br. w Stajni Rafała odbyły się po raz już IV gminne zawody jeździeckie Hubertus 2023.  „Zatorska pogoń za lisem  ” zgromadziła   jeźdźców z Imielina, Balina, Płazy, Graboszyc, Laskowej i Zatora oraz bardzo wielu widzów.

 

 

 


Tradycja Święta Hubertusa sięga późnego średniowiecza. W imieniny św. Huberta patrona myśliwych i jeźdźców, wszyscy miłośnicy koni spotykają się na organizowanych imprezach zwanych Hubertusem.

 

 

 


Uroczyste obchody dnia św. Huberta zainicjowano w 1444 r. w Bawarii. Początkowo organizowano w dniu św. Huberta huczne polowania z nagonką i psami. Zwycięzcą łowów zostawał myśliwy, który jako pierwszy mógł pochwalić się ustrzeleniem lisa. Tradycja polowań i gonitwy przetrwała do dzisiaj, lecz ma ona charakter „bezkrwawych” łowów i skupia głównie miłośników koni, dla których kulminacyjnym punktem programu jest pogoń za lisem. Obecnie lisem jest jeździec z przytwierdzoną do ramienia lisią kitą, goniony konno przez pozostałych uczestników imprezy. Zwycięzcą zostaje ten, kto pierwszy zerwie „lisią kitę”.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane pod Patronatem Burmistrza Zatora. Zatorskie jeździeckie zawody zwyciężył Bartek Stanek na koniu Karina z Witanowic. Dziecięcą pogoń za lisem wygrała Matylda Tysa z Piotrowic, a w zawodach dla najmłodszych Hobby Horse I miejsce zajął Szymon Morkisz z Zatora, II miejsce zajęła Izabela Dzikowska ze Skawiny, a III miejsce zajęła Maja Żmudźinska z Zatora. W imieniu Burmistrza oraz samorządu Gminy Zator nagrody wręczył Tomasz Wieliczko z Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Wprowadził: Robert Bonar 2023-11-03 16:23
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl