do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2024 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Zator 2016 Citizenship knowledge and fun 2016-09-16

Gmina Zator pozyskała fundusze europejskie na wymianę międzynarodową w ramach programu Town Twinning 

Projekt Gminy Zator pn. „Zator 2016 – Citizenship, knowledge and fun” znalazł się na liście 96 projektów premiowanych do realizacji w ramach europejskiego programu Town Twinning Citizens Meetings. Z Polski zostało zakwalifikowanych zaledwie 8 projektów w tym projekt Gminy Zator. 

Projekt pn. „Zator 2016 – Citizenship, knowledge and fun” skupia się na trzech głównych celach tj.

  1. Pierwszy polega na przekazaniu wiedzy na tematy związane z Unią Europejską - jej historią (ze szczególnym uwzględnieniem 65 rocznicy traktatu paryskiego i 30 rocznicy Single European Act) oraz jej instytucji.
  2. Drugi ma na celu wzmocnienie idei obywatelstwa europejskiego poprzez przekazanie wiedzy na temat praw i obowiązków z niego wynikających oraz znaczenia demokracji.
  3. Trzeci ma za zadanie integrować ponadnarodowo uczestników projektu z miast partnerskich.

W ramach w/w projektu do realizacji celów zaplanowano: panele robocze, prezentacje, debatę oksfordzką, konferencję oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu. Poprzez wspólne działania oraz dyskusje promować będziemy aktywny udział obywateli w życiu Unii Europejskiej. Ponadto na stronie internetowej www.zator.pl zamieszczone zostaną zdjęcia oraz sprawozdanie ze spotkania miast partnerskich. W organizacji przedsięwzięcia zaangażowani będą młodzi wolontariusze.

Planowane konferencje oraz warsztaty tematyczne odbywać się będą we wrześniu 2016 roku w czasie Wielkich Zatorskich Żniw Karpiowych i wezmą w nich udział delegacje z: Berekfurdo - Węgry, Bojnice - Słowacja oraz Artii - Włochy. Liczba uczestników projektu to ponad 200 osób. Kwota projektu stanowi 16 600 euro.

 

Zator 2016, Citizenship, knowledge and fun

 Na zaproszenie Burmistrza Zatora w połowie września br. do gminy Zator przyjechały delegacje z zaprzyjaźnionych miast partnerskich tj. ze słowackich Bojnic oraz Terchovej i węgierskiego Berekfurdo. W dniach od 15.09.2016r. do 19.09.2016r. przyjmowaliśmy 113 gości w tym 61 osób z Bojnic, 48 osób z Berekfurdo i 4 osoby z Terchovej. Program wymiany międzynarodowej realizowany był w ramach  projektu  pt. „Zator 2016 – Citizenship, Knowledge and Fun” finansowanego z programu Europa Dla Obywateli.

Projekt skupiał się na realizacji trzech głównych celów i działań Unii Europejskiej  tj. przekazywaniu wiedzy na temat UE, jej historii, instytucji, wzmocnieniu idei obywatelstwa europejskiego oraz integracji ponadnarodowej.

W ramach działań projektowych zaplanowano szereg wydarzeń w tym m.in. panele robocze, prezentacje, debaty, konferencje oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Podczas zorganizowanych międzynarodowych konferencji omówiono następujące tematy:

  • Obszary Natura 2000 w Unii Europejskiej, ograniczania i szanse dla rozwoju
  • Prezentacja Historii Unii Europejskiej (Panel I)
  • Obywatelstwo Unii Europejskiej – prawa i obowiązki z niego wynikające oraz wpływ demokracji na kształtowanie kierunków rozwoju UE (Panel II)
  • Debata na temat problemów związanych z integracją Europejską oraz kierunków rozwoju UE (Panel III)

Delegacje w trakcie pobytu w Zatorze brały udział także w prezentacji artystycznej i kulinarnej podczas Zatorskich Żniw Karpiowych. Na scenie zaprezentowali się zespoły Mimikry, Akordeonika i Brekfans z Bojnic oraz Dalma Dance Klub i Zespól Tańca Ludowego z Berekfürdő. Na prezentacji kulinarnej można było skosztować słowackie halušky oraz węgierską zupę rybną i sery z gospodarstwa agroturystycznego z Berekfurdo.

Po za tym kilkunastoosobowa grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły podstawowej w Bojnicach przebywała w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Podolszu w ramach tradycyjnej już tygodniowej wymiany międzyszkolnej.

Warto dodać, że również Zator uczestniczy w ważnych wydarzeniach mających u naszych zagranicznych partnerów.

Burmistrz Zatora, przedstawiciele Rady Miejskiej w Zatorze, delegacja kulinarna – Koło Gospodyń Wiejskich z Zatora oraz zespół muzyczny z Zespołu Szkół w Graboszycach w sierpniu wzięli udział w dorocznych spotkaniach polsko-węgierskich w Berekfurfo.

Ponadto na początku września Bojnice obchodziły 650 rocznicę nadania praw miejskich, również z udziałem przedstawicieli naszego samorządu.

 

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Zator 2016 Citizenship.jpg Zator 2016 Citizenship.jpg 16-12-16 10:38 781.4KB Zator 2016 Citizenship.jpg pobierz

Wprowadził: Karol Matyjasik 2016-09-08 17:27
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl