do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc marzec 2024 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Kazimierz Skórski

Urodzony w 1946 roku na Podkarpaciu w Gogołowie k/ Jasła - Krosna, tam gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, której założycielem był Ignacy Łukasiewicz. Przez całe swoje życie zawodowe związany był z górnictwem. Obecnie na zasłużonej emeryturze. Rzeźbą zajmował się właściwie od wczesnych lat młodzieńczych. Wtedy już usiłował zmagać się z drewnem, ciągle coś dłubał. W swojej twórczości jest 100 procentowym amatorem. Rzeźbę w swoim życiu cały czas traktował jako hobby- pasję. Jego prace to osobiste postrzeganie świata, to w głównej mierze zapis tego co widział, tego co słyszał i tego co wyniósł z folkloru Galicji. „Nie jest ważne gdzie kogo rzuca los, liczy się to gdzie się urodził i wychował, czym nasiąkł w dzieciństwie. Do tego człowiek wraca tak jak jaskółka czy skowronek wraca do gniazda, choćby tylko w marzeniach”- twierdzi autor prac.

W 1976 roku Kazimierz Skórski na poważnie zajął się rzeźbieniem, kiedy to jego pierwsze prace zakupiła krakowska Cepelia. Od tego momentu stał się twórcą ludowym. Wśród życiowych zmagań, rzeźbiarstwo i malarstwo stały się jego pasją. Na ile pozwalała mu praca zawodowa wystawiał swoje prace i brał udział w konkursach, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych zalicza: II miejsce w Lesznie (tematyka muzyczna), III miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej (tematyka sakralna), I miejsce w Warszawie (rzeźba w węglu),ostatnio I miejsce w Nowym Targu (rzeźba ludowa). Jest również twórcą rzeźb monumentalnych, które można zobaczyć w wielu miastach Polski. W Smolicach k/ Zatora gdzie wraz z żoną realizuje swoje twórcze pasje, stworzył własną niezwykle oryginalną galerię pod gołym niebem „Wilczy Pysk”. Na powierzchni prawie jednego hektara znajduje się blisko 200 rzeźb wykonanych własnoręcznie, a wśród nich stoi domek jakby wyjęty z bajki o „Jasiu i Małgosi”, w którym mieszka Kazik z żoną, synem i kotem. Kazia dba o wnętrze domu, koty i kwiaty w ogrodzie. Kaziu rzeźbi i stawia swoje rzeźby zastygłe w różnych drewnianych pozach. Sam także twierdzi, że inspiracje do swojej pracy twórczej czerpie z Andersena, Tolkhena, Konopnickiej. Stwory, potwory, dziady, baby, książęta, żebracy i zwierzęta- oto czym ogród baśni Kazików jest wypełniony.

Liczne publikacje prasowe, wywiady w radio i telewizji świadczą o tym, że twórczość Kazi i Kazia jest zauważana i doceniana. Światowej sławy filmowiec- amator Henryk Lehnert z Oświęcimia (w/g. Księgi Goinesa posiada w swojej kolekcji najwięcej nagród na świecie w dziedzinie amatorskiej twórczości filmowej) nakręcił film o galerii Skórskich pt: „Wilczy Pysk”. Często bywa tak, że osoby które, przypadkiem zawitają w „Wilczym Pysku” są mile zaskoczone, że zdala od wielkomiejskich ośrodków jest jeszcze na świecie miejsce baśni, rycerzy, wiedźm, upiorów, dobra i zła - tu w widłach Wisły i Skawy.

Na zatorskim szlaku

Na szlaku starym jak państwo polskie
Przy ujściu Skawy do matki Wisły
Miasteczko sławy nad brzegiem Skawy
Mitem owiane, legendą przebłysło

Ogniwo historii naszej ojczyzny
Tu zagrzebane, przepadło na wieki
To nasze miasto dziś zapomniane
Stoi nad brzegiem górzystej rzeki

 

Sen starego Zatora

Fale Skawy omywają nogi Zatora
Siedzi tak starzec czasu mchem zarosły
W łozinach żurawiem na czaple spoziera
Żegnając wodę płynącą do Wisły

Stary Zator śpi
Zasnął setki lat temu
Nikt go jakoś nie budzi
A niech sobie podrzemie

Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl