do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2020 r. 2020-01-15

Zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2020 r.

I. Zmiana stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny wynosi 21,00 zł miesięcznie od osoby. W przypadku, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny opłata za gospodarowanie odpadami wynosić będzie 84,00 zł miesięcznie za jedną osobę zamieszkującą nieruchomość.

Od 1 stycznia 2020r. obowiązuje również zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie to wynosi 1,00 zł, miesięcznie, od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Aby skorzystać z przysługującego zwolnienia należy złożyć w miesiącu styczniu korektę deklaracji zawierającej oświadczenie, że powstające na terenie nieruchomości bioodpady w całości zostaną zagospodarowane na jej terenie. W przypadku późniejszego złożenia deklaracji zniżka obowiązywać będzie od danego miesiąca.

II. Nowe stawki wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Dla osób, które nie będą korzystać ze zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów w kompostowniku przydomowym nie ma obowiązku składania nowych deklaracji.

III. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do segregowania odpadów. Szczegółowe zasady segregacji podane są na stronie internetowej Gminy Zator w zakładce gospodarka odpadami http://www.zator.pl/gospodarka/gospodarka_odpadami.html oraz w harmonogramach odbioru odpadów dostarczanych mieszkańcom.

Odpady metalu i tworzyw sztucznych zbierane są do worka koloru żółtego, odpady z papieru, do worka koloru niebieskiego, odpady ze szkła do worka koloru zielonego. Pozostałe odpady, które nie są możliwe do wysegregowania, tak jak dotychczas, należy umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. Odpady zmieszane będą sprawdzane pod kątem zawartości w nich odpadów podlegających segregacji, w przypadku stwierdzenia w kuble obecności odpadów podlegających segregacji naliczana będzie wyższa stawka za odbiór odpadów. Bardzo prosimy o zastosowanie się do tych zasad wynikających ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i właściwą, rzetelną segregacje odpadów.

IV. Istnieje również możliwość odbioru od właścicieli nieruchomości kuchennych odpadów o konsystencji stałej. Warunkiem odbioru tego typu odpadów jest złożenie w Urzędzie Miejskim w Zatorze deklaracji dołączonej do harmonogramu odbioru odpadów. Właściciele nieruchomości, którzy złożą stosowną deklarację zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w normatywny pojemnik do ich gromadzenia i nie mogą skorzystać ze zniżki dotyczącej kompostowania bioodpadów.

V. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne otrzymają w miesiącu styczniu do wypełnienie nowe deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 3 ]
odpady segregowane 2020.pdf odpady segregowane 2020.pdf 19-12-31 10:59 122.62KB odpady segregowane 2020.pdf pobierz
odpady zmieszane 2020.pdf odpady zmieszane 2020.pdf 19-12-31 10:59 142.77KB odpady zmieszane 2020.pdf pobierz
pozostałe odpady 2020.pdf pozostałe odpady 2020.pdf 19-12-31 10:59 173.16KB pozostałe odpady 2020.pdf pobierz

Wprowadził: Karol Matyjasik 2019-12-31 10:57
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl