do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc grudzień 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Zachęcamy do zwiedzania zabytków Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce 2019-08-07

Uprzejmie informujemy, że w ramach projektu Otwarty Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce realizowanego przez Małopolską Organizacje Turystyczną , w okresie letnim jest możliwość zwiedzania aż 74 zabytkowych obiektów znajdujących się na w/w szlaku. Czekają w nich miejscowi przewodnicy, którzy znają historię obiektu, wyposażenie oraz wszelkie ciekawostki oraz dzielą się tą wiedzą z odwiedzającymi. Wśród zabytków Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce znajduje się także zabytkowy obiekt z Gminy Zator -  Kościół pw. św. Andrzeja w Graboszycach.

Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy z sąsiednimi województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi. Szlak obejmuje 253 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory, z czego osiem obiektów znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Od 2007 roku Małopolska Organizacja Turystyczna organizuje także koncerty pod wspólną nazwą Muzyka Zaklęta w Drewnie. To cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób. Każdego roku przez 12 kolejnych tygodni, w 4 kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również współczesne brzmienia, a także daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych. W tym roku przypada już 13 edycja Festiwalu.

Poniżej zamieszczamy do pobrania mapkę oraz  informacje o pozostałych obiektach udostępnianych do zwiedzania w 2019 roku od czerwca do września w ramach projektu. Szczegóły są dostępne także  na stronie internetowej www.drewniana.malopolska.pl Szczegóły odnośnie festiwali „Muzyka Zaklęta w Drewnie” dostępne pod podanym linkiem: https://www.facebook.com/MuzykaZakletaWDrewnie/

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Mapka.pdf Mapka.pdf 19-08-07 09:09 1.17MB Mapka.pdf pobierz

Wprowadził: Martyna Kosowska 2019-08-07 09:09
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl
zamknij