do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc październik 2018 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Wycinka drzew w obrębie Zatorskiego rynku - informacja. 2018-01-10

Urząd Miejski w Zatorze informuje, iż wycinka drzew w obrębie Zatorskiego rynku przeprowadzona w dniu 08.01.2018 r., została wykonana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Krakowie, która to uzyskała stosowne pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie w marcu 2017 roku.

Usunięcie drzew wiąże się z obowiązkiem posadzenia 25 lip drobnolistnych odmiany „Rancho” o wskazanych w pozwoleniu parametrach oraz zgodnie z projektem nasadzeń. Zgodnie z pozwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie oraz z porozumieniem zawartym pomiędzy Skarbem Państwa – Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad a Gminą Zator nowe drzewa zostaną posadzone w okresie wiosennym 2018 roku przez Gminę Zator. Nowo posadzone drzewa zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Zgodnie z przywołanym pozwoleniem oraz dołączonym do pozwolenia protokołem z kontroli doraźnej, jako uzasadnienie konieczności całkowitej wymiany zieleni wysokiej wskazano m.in., to  iż układ zieleni w pierzejach rynkowych utracił walory ozdobne i estetyczne w związku ze złym stanem fitosanitarnym drzew oraz niedostosowaniem istniejącej zieleni do warunków terenowych (kolizja koron drzew z budynkami). Ponadto, podkreśla się, że rosnące dotychczas drzewa oprócz stwarzania zagrożenia, charakteryzowały się różną wielkością i pokrojem, co skutkowało całkowitym brakiem harmonii zieleni miejskiej w obrębie zabytkowego rynku. Lipy drobnolistne nie były również przystosowane do formowania i cięć pielęgnacyjnych. Planowana do nasadzeń odmiana „Rancho” toleruje trudne warunki glebowe oraz nadaje się do nasadzeń miejskich, przy ulicach i w miejscach o ograniczonej przestrzeni.  

Należy również dodać, że Gmina Zator wykonała już kompleksową wymianę zieleni przy ul. Różanej w Zatorze.

Dalsze zabiegi dotyczące zieleni w centrum miasta będą prowadzone po wybudowaniu obwodnicy Zatora w ramach rewitalizacji centrum miasta.

 Michał Kozak, UM Zator

 

Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl