do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Wizyta uczniów w Ogrodach Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej 2018-06-25

W czerwcu 2018r. w ramach realizowanego przez Gminę Zator projektu pt. ”Podniesienie jakości kształcenia ogólnego w szkołach gminy Zator” z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 zorganizowano wycieczki edukacyjne dla uczniów ze Szkół Podstawowych i klas gimnazjalnych Gminy Zator.
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Podolszu i Szkoły Podstawowej w Graboszycach w dniach 4, 11, i 20 czerwca br. odwiedzili krakowski Ogród Doświadczeń i Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na terenie obiektów uczniowie brali m.in. udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach, lekcjach doświadczeń i zwiedzaniu nocnym. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć jak zachowują się substancje w ekstremalnie niskich temperaturach suchego lodu (-78,5°C) i ciekłego azotu (-195,8°C). W programie przewidziano lewitację, degustację i wiele innych zjawisk ze świata niskich temperatur. W trakcie ścieżki nocnej uczestnicy zajęć eksperymentowali wykorzystując kamerę na podczerwień, świetlówki UV, noktowizory, światłowody i odczynniki chemiczne.
Jak huśtać się bez wysiłku? Jak latać bez skrzydeł? Czy można zobaczyć inne barwy na czarno-białej tarczy? Na te i inne pytania młodzież odpowiadała podczas eksploracji obu obiektów. Uczniowie mogli zaznajomić się z rozmieszczonymi w plenerze obiektami i urządzeniami jak:

 • interaktywnymi urządzeniami wyjaśniającymi na własnej skórze zjawiska fizyki
 • „Geo-gródek” – 17 skał, których wspólną cechą jest obecność w architekturze Krakowa
 • „Zapachowo” – sensoryczny ogródek pełen kwiatów i ziół
 • „Lem-birynt” – zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema.
 • Aerofon klawiszowy – do piszczałek o różnej długości wtłacza się powietrze klawiszami po których ... się chodzi.
 • Mruczący kamień – wkładając głowę do betonowej, sferycznej wnęki doznaje się ciekawych zjawisk akustycznych.
 • Wahadła magnetyczne – 4 silne magnesy, które można wprowadzić w ruch wahadłowy nad płytami z różnych metali.

Ruch wahadeł będzie tłumiony w stopniu zależnym od metalowej płytki. Tajemnicza siła, która odpowiada za zjawisko to jedna z podstaw elektryczności.
Po zwiedzaniu dla dzieci przygotowano posiłek regeneracyjny.
Uprzejmie informujemy, że projekt pt. „Podniesienie jakości kształcenia ogólnego w szkołach gminy Zator” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Nr projektu: RPMP.10.01.03-12-0374/16) przez Gminę Zator.
Projekt zakłada objęcie wsparciem m.in. uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjów prowadzonych przez Gminę Zator, tj. do uczniów/uczennic:

 1. Szkoły Podstawowej w Zatorze
  2. Szkoły Podstawowej w Graboszycach
  3. Gimnazjum w Zatorze
  4. Gimnazjum w Podolszu
  5. Gimnazjum w Graboszycach

Celem Projektu jest poprawa wyników edukacyjnych i jakości kształcenia w 5 małopolskich szkołach z terenów wiejskich, zdiagnozowanych jako osiągające słabe wyniki edukacyjne, poprzez organizację zajęć przyczyniających się do rozwoju kompetencji kluczowych na rynku pracy w zakresie przedmiotów przyrodniczych, matematyki i kompetencji informatycznych oraz wzbogacenie zaplecza dydaktycznego szkół i wdrożenie nowych metod kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych oraz wdrożenie przyjętych rozwiązań do praktyki szkół.
Planowane wsparcie obejmuje:

 • Zajęcia wyrównawcze
 • Zajęcia dodatkowe rozszerzające uzdolnienia/podstawę programową
 • Zajęcia w formie kół zainteresowań, warsztatów itp.

Ponadto w ramach projektu zakupiono do w/w placówek oświatowych sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć edukacyjnych w tym 56 komputerów przenośnych dla uczniów i nauczycieli, 8 tablic interaktywnych z projektorem multimedialnym, 18 szt. słuchawek nausznych i 2 szt. zestawu głośników multimedialnych.

Wprowadził: Karol Matyjasik 2018-09-25 17:27
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl