do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

TMZZ gościło Regionalistów 2018-06-11

W sobotę 9 czerwca br. gościliśmy regionalistów z: Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki", Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej

Wycieczkę szkoleniową zorganizował Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury w Krakowie. Prowadził wycieczkę Stanisław Klich, wiceprezes MZRTK , grupę zebrała Jadwiga Duda, sekretarz MZRTK i prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki.

Regionaliści odwiedzili w Rudawie kościół gotycki pw. Wszystkich Świętych, gdzie gościł niegdyś Henryk Sienkiewicz. Po zwiedzeniu Rudawy udali się do Krzeszowic do siedziby Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.  Po siedzibie SMZK oprowadzała Dorota Strojnowska , sekretarz stowarzyszenia, która zwróciła  uwagę na fakt iż w 1914 r. z Krzeszowic do Legionów zgłosiło się 2000 ochotników. W drodze do Wygiełzowa i Zatora zwiedzili jeszcze XVII -wieczny zespół : kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i klasztoru Ojców Bernardynów w Alwernii.

W Zatorze ugościliśmy regionalistów bograczem i drożdżowym ciastem z truskawkami przygotowanym przez KGW z Zatora . Poczęstunek sfinansowano ze środków promocji gminy Zator.

 Burmistrz Zatora, Mariusz Makuch nie mógł uczestniczyć w spotkaniu z regionalistami ze względu na ważne spotkanie z wiceministrem w Oświęcimiu , przekazał życzenia miłego pobytu na Ziemi Zatorskiej za naszym pośrednictwem.   Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej reprezentowane przez Marię Fila, Danutę Chorąży (wiceprezes), Ewę Koczurkiewicz (sekretarz) Krystynę Zaporowską ( skarbnik) obdarowało każdego uczestnika wycieczki wydawnictwami związanymi z przyrodą i historią ziemi zatorskiej . Maria Fila przedstawiła uczestnikom historię Zatora , oprowadziła po Izbie Regionalnej i kościele parafialnym pw. św. Wojciecha i św. Jerzego. Również goście  z MZRTK obdarowali nas wydawnictwami ze swoich towarzystw oraz XVIII tomem rocznika „Małopolska” .

Następnie dzięki gościnności właścicieli Parku Rozrywki „Energylandia” nasi goście skorzystali z wybranych atrakcji Parku . Nie ukrywali radości jaką  sprawił im pobyt w Parku Rozrywki . Co innego widzieć atrakcje na ekranie telewizora , co innego doświadczyć emocji na miejscu . Mieli mnóstwo pytań , bo Park i ilość turystów robi wrażenie na każdym, kto pierwszy raz przyjeżdża .Każdy otrzymał materiały reklamowe od „Energylandii” .

Ziemia zatorska i nasze stowarzyszenie po raz trzeci w ostatnim pięcioleciu  gościło regionalistów małopolskich, którzy podkreślali ,iż bardzo im się podoba widoczna na każdym kroku gospodarność władz miasta oraz współpraca Urzędu z organizacjami pozarządowymi . Sami bowiem często spotykają się z niezrozumieniem i różnymi trudnościami w działaniu .W Zatorze nabierają siły, wiary i chęci do realizacji kolejnych pomysłów na rzecz swoich małych ojczyzn.                                                                                     

/Maria Fila/

Link do galerii

Wprowadził: Martyna Kosowska 2018-06-11 11:49
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl