do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc lipiec 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Światowy tydzień przedsiębiorczości w Wielozowodowym Zespole Szkół w Zatorze 2017-11-22

W jeden listopadowy tydzień, tj. między 13 a 19 listopada, wiodącym hasłem w Małopolsce była przedsiębiorczość. Przedsiębiorczość może, ale nie musi wiązać się z własną firmą. To przede wszystkim postawa, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, nie tylko zawodowych. Łączy się z kreatywnością i odwagą w dążeniu do własnych celów, czasem z działalnością na rzecz lokalnej społeczności czy podążaniem za swoją pasją.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ang. Global Entrepreneurship Week) to szeroka oferta wydarzeń, w ramach których przedsiębiorcy, szkoły i uczelnie wyższe, instytucje oraz organizacje pozarządowe wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w swoich krajach. Od roku 2008 inicjatywa ta aktywnie angażuje ponad 160 państw. Jej głównym celem jest promowanie przedsiębiorczości wśród wszystkich warstw społecznych, niezależnie od wieku czy płci oraz inspirowanie do bycia przedsiębiorczym i kreatywnym.

Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze już po raz trzeci wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego włączył się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W dniach 13 – 19 listopada 2017r. w naszej szkole odbyły się liczne spotkania z przedstawicielami przedsiębiorstw, banków oraz lokalnych instytucji. Swoją obecnością zaszczycili nas:

  • Pani Beata Mańkiewicz oraz Pani Dorota Siwek– przedstawiciele Banku Spółdzielczego z Zatora
  • Pan Grzegorz Krupnik – Prezes firmy Protech sp. z o.o.
  • Pan Witold Płoszczyca – Prezes Zakładu Produkcji Handlu i Usług Witold Płoszczyca,
  • Pani Małgorzata Mazurek– przedstawiciel Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Krakowa,
  • Pani Ilona Barcik oraz Bartosz Adamski – przedstawiciele Banku PEKAO S.A.

Podczas spotkań z przedstawicielami różnych instytucji zapoznano uczniów z praktycznym rozumieniem słowa przedsiębiorczość. Okazuje się, że wyraz ten niesie ze sobą szeroki zakres znaczeń: w szerszym ujęciu rozumiany jest jako postawa charakteryzująca się konsekwencją w dążeniu do celu, ambicją, wytrwałością, innowacyjnością i świadomym podejmowaniem wyborów edukacyjnych i zawodowych, natomiast w węższym jako zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

 Zaproszeni goście w ciekawy sposób przedstawiali pozytywne aspekty prowadzenia prywatnych działalności, aktualną sytuację osób poszukujących pracę, a także produkty bankowe, z których mogą skorzystać uczniowie. Ponadto przedsiębiorcy, prezentując działalność swojej firmy i plany rozwoju na przyszłe lata, udowodnili, że własny biznes może być nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale również szansą na realizację zainteresowań, a nawet marzeń. W swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślali, że prowadzenie firmy wymaga energii, motywacji, wytrwałości i dużego zaangażowania, ale jeśli robimy to, co lubimy, szanse na sukces są z pewnością większe.

Warto pamiętać także o tym, że własna działalność to bezcenny wkład w rozwój kraju, w tworzenie lepszego świata, jak również przyczynianie się do wzrostu komfortu życia. Niech słowa Michała Adama Leśniewskiego staną się zachętą do podejmowania odważnych decyzji dla tych, którzy mają pomysł, ale boją się go zrealizować oraz dla tych, którzy ten trud podjęli, by nie tracili wiary we własne przekonania i biznesowe idee: Przedsiębiorczość to sztuka radzenia sobie w każdej sytuacji. Często jest to także dla wielu osób sposób na życie. Jest to o tyle specyficzna sztuka, że można się jej wyuczyć i można ją wytrenować, a niekoniecznie trzeba się z nią urodzić (…).Trzeba tylko pozytywnego nastawienia, czyli przełamania niemocy, wiary w sukces i pracy nad sobą, ale trzeba także warunków ekonomicznych, społecznych, a zwłaszcza instytucjonalnych sprzyjających ujawnieniu przedsiębiorczości i jej rozwijaniu.

Świadomi tego, iż bez wsparcia merytorycznego Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w naszej szkole nie miałby racji bytu, szczerze dziękujemy tym, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą:

  • Panu Grzegorzowi Krupnikowi – Prezesowi firmy Protech sp. z o.o,
  • Panu Witoldowi Płoszczycy – Prezesowi Zakładu Produkcji Handlu i Usług Witold Płoszczyca,
  • Pani Ilonie Barcik oraz Panu Bartoszowi Adamskiemu – pracownikom banku PEKAO S.A.
  • Pani Małgorzacie Mazurek – pracownikowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Krakowa,
  • Pani Katarzynie Lalik - Prezes Banku Spółdzielczego z Zatora oraz Pani Beacie Mańkiewicz i Dorocie Siwek.

Tekst i foto: WZS Zator

 

 

 

Wprowadził: Martyna Kosowska 2017-11-22 14:41
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl