do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Nowy czujnik mierzący jakość powietrza w Zatorze! 2018-11-16

Na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze zamontowano nowe urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia powietrza wraz z wyświetlaczem prezentującym wyniki. Oprócz aktualnego stężenia pyłów PM10 i PM2,5 prezentowana jest również aktualna temperatura powietrza.

Pomiary dokonywano są z częstotliwością 1-2 minut.  Pojawiające się na wyświetlaczu wyniki dotyczące pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 mogą występować w trzech kolorach. Każdy z nich obrazuje aktualną jakość powietrza.

Zielony – małe zanieczyszczenie powietrza

Żółty – umiarkowane zanieczyszczenie powietrza

Czerwony – duże zanieczyszczenie powietrza

Urządzenie zostało przekazane Gminie Zator przez Polską Spółkę Gazownictwa w ramach prowadzonej przez PSG kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem jest walka ze smogiem i jednocześnie poprawa jakości życia mieszkańców.

Przypominamy również, że w gminie Zator funkcjonują jeszcze dwa inne czujniki zamontowane na budynku CAZ w Zatorze oraz na budynku Szkoły Podstawowej w Graboszycach, z których pomiary udostępniane są m.in. na stronie https://airly.eu/pl/ lub w specjalnej aplikacji do urządzeń mobilnych.

Smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie, przyczyniając się do rozwoju różnych groźnych chorób. Co jest powodem zanieczyszczenia powietrza? To głównie efekt stosowania złej jakości paliw, eksploatowania starych kotłów węglowych, czy też palenia śmieci.

Wprowadził: Martyna Kosowska 2018-11-16 13:50
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl