do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc maj 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi 2017-12-28

Od 1 stycznia 2018r. zmianie ulegają stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Obowiązki nałożone przez ustawodawcę oraz rosnące koszty gospodarowania odpadami sprawiają, że opłata od osoby wzrośnie do 9,00 zł miesięcznie dla nieruchomości, na których prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów i 18,00 zł miesięcznie dla nieruchomości, na których nie jest prowadzona selektywna zbiórka odpadów.

Na terenie naszej gminy stawki 7,00 zł dla właścicieli nieruchomości, którzy segregowali odpady oraz 13,00 zł dla właściciel nieruchomości, którzy nie segregowali odpadów udało się utrzymać od 2014r. Niestety koszty jakie gmina ponosi za odbiór odpadów rosną. Znaczący wzrost dotyczy przede wszystkim komunalnych odpadów zmieszanych (z ceny 336,96zł/tonę w 2017 roku wzrost do 426,60zł/tonę w roku 2018).  Koszty te nie obejmują tylko odbioru odpadów, ale również opłaty jakie gmina ponosi za przetwarzanie odpadów komunalnych na składowisku odpadów oraz opłaty jakie składowisko zobowiązane jest odprowadzać do Urzędu Marszałkowskiego. Te ostatnie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska od 2018r. będą niestety nadal wzrastać.

Nadal w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada dwa razy w tygodniu czynny będzie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Piastowskiej w Zatorze. Od 2018r. będzie można tam również oddać odpady budowlane wykończeniowe i izolacyjne (tj. papa, ondulina, styropian, itp). Ponadto na wniosek mieszkańców gmina zdecydowała o zwiększeniu w 2018r. ilości miejsc ustawienia kontenerów na odpady zielone.

W związku ze zmianą stawki nie będzie konieczności składania nowej deklaracji. Każdy właściciel nieruchomości otrzyma informację o wysokości opłaty i wystarczy, że w terminie wnoszenia opłat uiści ją w wysokości podanej w zawiadomieniu.

Pamiętajmy o prawidłowej segregacji odpadów !!!

 Odpady, które powinny trafić do worków na segregację często trafiają do pojemnika na odpady zmieszane powodując ciągły wzrost ilości tych odpadów, a więc wpływają na zwiększenie opłaty za gospodarowanie odpadami.

Wprowadził: Jarosław Momot 2017-12-28 12:47
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl