do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc styczeń 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

(Nie)bezpieczny Internet 2018-02-13

(Nie)bezpieczny Internet

Grupa uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze realizująca międzynarodowy projekt edukacyjny „Sport beyond the border” w ramach programu eTwinning zainicjowała w tym roku szkolnym obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w szkole. Czy Internet będzie od tego bezpieczniejszy? Być może nie, ale ten dzień na pewno przypomniał wielu uczestnikom o tym, jakie zagrożenia czekają w Internecie i jak radzić sobie z tą, czasem okrutną, cyfrową rzeczywistością.

                Przygotowania do obchodów tego dnia rozpoczęły się już pod koniec stycznia, na etapie planowania, do którego włączyli się zatorscy uczniowie oraz ich partnerzy z projektu ze szkół w Niemczech, Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Do zebrania pomysłów wykorzystano aplikację internetową AnswerGarden, dzięki czemu szybko ustalono, czego młodzież oczekuje w tym dniu. Ustalono, że podejmowane inicjatywy będą realizowane w dwóch płaszczyznach: na platformie TwinSpace, na której spotykają się uczestnicy projektu (to łącznie 84 uczestników!)  oraz w macierzystych szkołach uczestników projektu.

                Zatorscy uczniowie zainaugurowali obchody Dnia Bezpiecznego Internetu już 1. lutego. Świetną okazją ku temu stało się zebranie z rodzicami. Uczniowie przygotowali na ten dzień specjalny kącik informacyjny. Każdy z rodziców mógł otrzymać ulotkę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony danych osobowych dzieci oraz rzeczywistych zagrożeń w postaci cyberprzemocy. Rodzice otrzymali krótkie informacje na te tematy oraz listę stron internetowych, na których mogą znaleźć więcej informacji.

                Kolejnymi adresatami działań stali się uczniowie. To dla nich przygotowano gazetkę informacyjną promującą bezpieczeństwo i kulturę w sieci, lekcje wychowawcze oraz zorganizowano specjalną „Przerwę na bezpieczny Internet”. Podczas niej uczniowie mieli okazję oglądną przygotowany przez uczestników projektu film edukacyjny ze wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Internetu i kultury zachowania w Sieci. Otrzymali też specjalne ulotki pt. „Poznaj zasady bezpiecznego Internetu”.  Uczniowie wzięli również udział w licznych grach i zabawach logicznych typu: puzzle, połącz w pary, kosz i walizka, rebusy, dzięki którym odkrywali pozytywne i negatywne przykłady zachowań w Internecie. Podobne zabawy logiczne - przy użyciu platformy LearnningApps-  przygotowano dla uczniów na stronie internetowej projektu. Na stronie tej w postaci kodów zgromadzono także rady dotyczące bezpieczeństwa i kultury w Sieci. Warto podkreślić, że zarówno zabawy logiczne jak i kody zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim. Z tych drugich korzystali również uczniowie ze szkół partnerskich. Nasi uczniowie natomiast mieli okazję obejrzeć filmy przygotowane przez partnerów z Hiszpanii oraz materiały poglądowe opracowane przez uczniów rumuńskich. Do przygotowanych na ten dzień materiałów mają dostęp wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice, ponieważ zostały one zgromadzone i opublikowane na szkolnej witrynie internetowej jako specjalna tablica wykonana przy użyciu wirtualnej tablicy, jaką jest Padlet. To także na niej, używając aplikacji ThingLink zgromadzono ciekawe „Lekcje z K. Hołowczycem” z cyklu „3,2,1…Internet”. Uczniowie zostali również zaproszeni do udziału w konkursie literackim na opowiadanie, wiersz lub fraszkę pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci" oraz plastycznym plakat pod hasłem "Bądź kulturalny w sieci".

                Ponadto uczestnicy projektu podjęli niezwykle ciekawą inicjatywę: tworzenie międzynarodowej elektronicznej książeczki – komiksu w serwisie StoryJumper pt. „A better internet starts with you” (Lepszy Internet zaczyna się od Ciebie). Zostanie ona również opublikowana na stronie projektu i witrynie szkolnej. Uczestnicy projektu uczestniczą również w kursach e-learningowych o bezpieczeństwie oferowanych przez platformę „Dajemy dzieciom siłę”. Uzyskane przez nich dyplomy ukończonych kursów są publikowane na bieżąco na platformie projektu (https://balu97.wixsite.com/sport/safer-internet-day) . Biorą też udział w dyskusji na forum projektu na temat: „Jakie są konsekwencje braku szacunku dla drugiej osoby w sieci?”

                Organizatorzy mają nadzieję, że podjęte działania w znaczący sposób przyczynią się do bezpieczeństwa uczestników obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu oraz do podniesienia ich kultury w cyfrowym świecie, który stał się nieodłączną przestrzenią naszego życia.

 

                                                                                                                                            Tekst i foto: Piotr Balonek

 

Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl