do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc wrzesień 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Informacja o spotkaniu w sprawie przyszłości Szkoły Podstawowej w Laskowej 2019-06-07

W dniu 5 czerwca 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Zatorze odbyło się spotkanie, w którym na zaproszenie Burmistrza Mariusza Makucha uczestniczyli: Sołtys Sołectwa Laskowa – Andrzej Kajdas, Sołtys Sołectwa Trzebieńczyce – Antonii Kozak, Radny Gminy Zator – Wacław Andrusikiewicz,  członkowie rad sołeckich obydwu miejscowości, a także przedstawiciele Fundacji „Przywołaj Uśmiech".

Rozważane były różne działania, które umożliwiłyby w przyszłości funkcjonowanie Szkoły Podstawowej w Laskowej w sytuacji postępującego niżu demograficznego i spadającej liczby uczniów szkoły. Omówiono również możliwość wydłużenia godzin pracy oddziału przedszkolnego w Laskowej od nowego roku szkolnego.

Podczas spotkania zasygnalizowana została możliwość nawiązania współpracy, Gminy Zator i Fundacji „Przywołaj Uśmiech” w zakresie prowadzenia szkoły i kontynuacji jej działania w strukturze organizacyjnej od przedszkola do klasy III lub VIII szkoły podstawowej.

Fundacja od kilku lat prowadzi z sukcesem przedszkole integracyjne w Łowiczkach i w Zatorze (Rynek 1). Oprócz  uczniów z Laskowej, Trzebieńczyc czy Grodziska do szkoły prowadzonej przez Fundację mogłoby uczęszczać także część dzieci po ukończeniu tego przedszkola. Dawałoby to duże szanse na zwiększenie liczebności klas z czasem nawet do 15-20 uczniów, co zapewniłoby Szkole w Laskowej stabilność pracy i mocną pozycję.

Tan projekt mógłby zafunkcjonować najwcześniej od września 2020 roku. Żeby tak się stało potrzebnych jest zapewne jeszcze wiele spotkań i konsultacji z mieszkańcami Laskowej i Trzebieńczyc i środowiskami szkolnymi, a także uzgodnień co do zasad prowadzenia Szkoły przez Fundację.

Struktura sieci szkolnej będzie tematem posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w dniu 24 czerwca br. Pragnę podkreślić, że rozmowy w sprawie prowadzenia w przyszłości Szkoły w Laskowej przez Fundację są we wstępnej fazie i nie zapadły żadne decyzje ani zobowiązania.

Gmina Zator i Fundacja muszą w najbliższych tygodniach doprecyzować zasady współpracy i wówczas ocenić społeczne, ekonomiczne i prawne możliwości prowadzenia Szkoły w Laskowej przez ten podmiot. Po wypracowaniu zarysu działań, (w razie woli obu stron co do kontynuacji projektu) dla sołectw obwodu szkolnego Laskowej będą organizowane spotkania konsultacyjne.

Burmistrz Zatora

Mariusz Makuch

Wprowadził: Martyna Kosowska 2019-06-07 08:56
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl
zamknij