do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc sierpień 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Cudowny czas dzielenia się dobrem. XXVIII Spotkanie Opłatkowe Seniorów Zatora. 2019-01-23

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata

 i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.”

 /Matka Teresa z Kalkuty/

 

 

 

 

Cudowny czas dzielenia się dobrem.

XXVIII Spotkanie Opłatkowe Seniorów Zatora.

 

 Tradycyjnie już od 28 lat Seniorzy czterech osiedli : Królewca, Morysiny, Centrum i Podlipek zostali zaproszeni na Spotkanie Opłatkowe przy świecach.

Sala widowiskowa Regionalnego Ośrodka Kultury w niedzielę 20 stycznia o godzinie 15:00 wypełniona po brzegi , udekorowana świątecznymi  stroikami , zapalonymi świecami, migocząca na olbrzymim ekranie gwiazdkami śniegu obficie spadającego na piękny las rozbrzmiała kolędą „W żłobie leży, któż pobieży”… Gości powitała prezes TMZZ Maria Fila. Na spotkanie z Seniorami przybyli: Burmistrz Zatora Mariusz Makuch z małżonką Alicją , Poseł na Sejm Zbigniew Biernat, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Kajdas, Radny Powiatu i jednocześnie Przewodniczący KO Podlipki Sławomir Momot, Przewodnicząca KO Centrum Magdalena Rybak, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Elżbieta Mostowik oraz dołączyli w trakcie trwania Spotkania Opłatkowego ks. proboszcz Jacek Wieczorek i ks. Barłomiej Bartosik, którzy w tym dniu proszeni byli o udział w jeszcze dwóch  „Opłatkach”.

     Po wspólnej modlitwie rozpoczęło się dzielenie opłatkiem ,które corocznie wyciska łzy wzruszenia i radości , bo przecież taki jest sens tych spotkań. Przychodzimy by podać sobie ręce, uśmiechnąć się do sąsiadów i długo nie widzianych koleżanek i kolegów, by sobie złożyć życzenia , pośpiewać wspólnie kolędy, nacieszyć się rozmowami . W trakcie dzielenia się opłatkiem z głośników cicho płynęły kolędy , a śnieg na ekranie tańczył i wirował potęgując wspomnienia i przeżycia.

    Stałym punktem spotkań jest wybór „Najdostojniejszych Seniorów” czyli takich ,którzy mimo sędziwego wieku dziarsko dotrzymują kroku młodszym kolegom, a wracają zawsze obdarowani przez Burmistrza kwiatami , uczczeni chóralnie odśpiewanym  „ dwieście lat”. Pan Sławomir Momot dodatkowo obdarował najdostojniejszych bonami podarunkowymi na zakupy.

Tytuł „Najdostojniejszego Seniora” otrzymali :Janina Celej, Henryk Sermak i Józef Woźniak. 

    Spotkania Opłatkowe zawsze odbywają się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Zatora i dofinansowane są przez Zarządy Osiedli :Centrum , Królewiec, Podlipki i Morysina. Posiłek tradycyjnie przygotowały  Panie z KGW Zator : Ewa Gancarczyk , Rozalia Klimek, Janina Zielińska i Wanda Bliźniak. Delektowano się znakomicie przygotowanymi posiłkami ,ale również słodyczami podarowanymi przez ZPC „Skawa” z Wadowic i sokami podarowanymi przez „Maspex” oraz  ciasteczkami sponsorowanymi  przez Kazimierza Stańczyka właściciela cukierni „Maja”.

    Kolejny raz Wielozawodowy Zespół Szkół  oddelegował grupę uczniów pod opieką Pani Małgorzaty Noworyta do pomocy w obsłudze tak licznej grupy seniorów. Dziękujemy Pani Dyrektor Marcie Bies iż pomimo trwających ferii zimowych pomogła nam w sprawnej organizacji spotkania.

    Radosną atmosferę Spotkania Opłatkowego podtrzymywał  akompaniament Pana Wojciecha Paciorka , nakłaniając zebranych do wspólnego śpiewania .

Wszyscy Seniorzy otrzymali od Urzędu Gminy pamiątkowe długopisy do zapisywania szczęśliwych zdarzeń w roku 2019. Odbył się też konkurs wiedzy z nagrodami o : zwyczajach bożonarodzeniowych , kolędach i szopkach .

   Dziękuję Panom: Jackowi Pasternakowi i Łukaszowi Dziedzicowi za przygotowanie klimatycznej scenerii tego spotkania , Pani Dyrektor ROKu za logistykę tego popołudnia , które wszyscy zebrani uznali za bardzo udane i poprosili ,aby w następnym roku Spotkanie Opłatkowe również odbyło się w tym samym miejscu. Dziękuję koleżankom z Zarządu TMZZ : Krystynie Zaporowskiej , Ewie Koczurkiewicz i Danucie Chorąży , Marii Malinkiewicz za pomoc w organizacji tego spotkania.

   Na zakończenie dobry nauczyciel zawsze robi ewaluację . Ja podsumuję ten tydzień przygotowań tak; ludzie narzekają ,że żyją w świecie pełnym goryczy, złości, nienawiści (w efekcie czego przesuwaliśmy termin spotkania z powodu żałoby narodowej) , ja doświadczyłam wiele życzliwości, przyjaźni , dobrych energetycznych gestów i słów . To przecież ten sam świat . A może to dlatego, że żyję w urokliwej Dolinie Karpia na Ziemi Zatorskiej , którą tak ciepło wspominali w wyświetlanym na życzenie Pana Burmistrza M. Makucha   filmiku : Anna Seniuk, Ewa Wachowicz, Jacek Wójcicki. Dziękuję Seniorom za przyjęcie zaproszenia ,za aktywny udział , zapraszam w imieniu TMZZ za rok.

Tekst: Maria Fila

Foto: Łukasz Dziedzic / ROK Zator

 

 

 

 

Wprowadził: Martyna Kosowska 2019-01-23 12:55
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl
zamknij