Strona główna / Uroczystości i wydarzenia / Nadanie Sztandaru Z.S. Graboszyce
Nadanie Sztandaru Zespołowi Szkół w Graboszycach

Zespół Szkół im. M. Konopnickiej w Graboszycach powiększył grono szkół Gminy Zator posiadających sztandar – symbol jednoczący społeczność od najbliższego do najdalszego kręgu osób związanych ze szkołą.

Uroczystość nadania sztandaru pod patronatem Burmistrza Zatora Zbigniewa Biernata i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zatorze – Stanisława Orfickiego odbyła się 23 października 2010r. Wydarzenie połączono z uroczystym zakończeniem inwestycji prowadzonej przez Gminę Zator, w zakres której wchodziła zamiana konstrukcji dachu, częściowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz przebudowa wejścia do szkoły.

Ufundowany przez byłą Radę Rodziców sztandar został poświęcony na uroczystej Mszy św. w zabytkowym kościółku p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Graboszycach. W uroczystym przemarszu z towarzyszeniem Orkiestry Dętej z Zatora, w asyście sztandarów: Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Zatorze, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Zatorze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Graboszycach został przyniesiony przez poczet sztandarowy rodziców do budynku szkoły, gdzie zgodnie z obowiązującym ceremoniałem, Rada Rodziców przekazała sztandar społeczności szkolnej.

Szkoła nosi imię Marii Konopnickiej, więc na sztandarze widnieje cytat z Roty: „ Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Kanwą przemówienia Dyrektora Zespołu p. Bogumiły Chmielowskiej były słowa zaczerpnięte z twórczości poetki – patronki: „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem”. I to „razem” pojęte w szerokim tego słowa znaczeniu: razem jako szkoła, razem jako społeczność Małej Ojczyzny. Takie wspólne działania pozwoliły na szybką i znaczącą poprawę wyglądu i bezpieczeństwa budynku szkolnego, a tym samym dały możliwość zorganizowania tej uroczystości.

Goście obejrzeli występ uczniów – aktorów koła teatralnego, którzy zaprezentowali swe umiejętności w malowniczej jesiennej scenografii. Młodzi artyści zadziwili wszystkich lekkością niekonwencjonalnej aranżacji znanych wierszy M. Konopnickiej.

Po części oficjalnej uczestnicy zwiedzali odnowiony budynek szkoły. W poszczególnych salach lekcyjnych można było obejrzeć prezentacje multimedialne poświęcone patronce, działalności koła teatralnego i przebudowie szkoły. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Graboszycach i Rady Rodziców przygotowały poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystego wydarzenia.

Była to wielka impreza, która wymagała wysiłku wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i przyjaciół szkoły.

Strony : 1234
Strony : 1234
Ilość odwiedzin: