Ta– powstała prawdopodobnie jeszcze w średniowieczu formuła, mówiąca o zażyłej przyjaźni narodu polskiego i węgierskiego mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem nie mającym podobieństw w żadnych innych relacjach.
To zresztą nie tylko zwykłe porzekadło, to prawda, której doświadcza się za każdym razem goszcząc na ziemi węgierskiej. Kolejny raz mogli przekonać się o tym „Laskowiacy”, którzy dzięki burmistrzowi Zatora już piąty raz gościli w zaprzyjaźnionym Berekfürdő.
Nie była to tym razem zwykła wizyta. To przede wszystkim spotkanie miejscowości zaprzyjaźnionych, toteż „Laskowiacy” spotkali się nie tylko z mieszkańcami Berekfürdő, ale również z delegacją Seklerów.
Młodzi członkowie zespołu mieli okazję wziąć udział w Międzynarodowej Konferencji, której celem było omówienie możliwości współpracy worganizowaniu wyjazdów i pobytów zagranicznychw środkowo-wchodniej Europie. Wzięli w niej udział: Zbigniew Biernat -burmistrz Zatora, Péter Prékopp -burmistrzKrasznahorkaváralja, Ernő Székely - burmistrz Csíkszentkirály, RóbertFazekas- burmistrzÓmoravicy oraz Attila Cséti -burmistrz Berekfürdő.
Dzień polski w Berekfürdő upłynąl pod znakiem polskiej kuchni (nie zabrakło bigosu, żurku i chleba ze smalcem), piosenki (Agata Kogut, Marta Stybak i Bartek Biernat) i tańców, które prezentowali „Laskowiacy”. W repertuarze znalazły się –jak zawsze- tańce ludowe, ale również latynoamerykańskie i dyskotekowe. Wszystkie prezentacje taneczne niezwykle podobały się publiczności, niemniej jednak tańce ludowe podbiły serca w sposób szczególny. Dała temu wyraz przedstawicielka gminy Bánk w północnej części Węgier, która zaprosiła „Laskowiaków” na –odbywający się tam co roku- Festiwal Narodów. Być może uda się nawiązać stały kontakt z tą gminą i wioską jednocześnie.
Kolejny dzień na Węgrzech to przede wszystkim świetna zabawa podczas zawodów sportowych odbywających się na terenie kąpieliska pomiędzy drużynami: polską, seklerską i węgierską, a następnie udział w artystycznym programie Seklerów.
Podczas pobytu nie mogło zabraknąć spotkań z zaprzyjaźnionymi już rodzinami węgierskimi i aktywnego wypoczynku na miejscowym kąpielisku.
Pożegnalna kolacja to nie tylko wymiana upominków, ale przede wszystkim biesiadowanie, któremu towarzyszyłwspólne śpiewanie polskich i seklerskich piosenek.
Spotkanie miejscowości zaprzyjaźnionych w Berekfürdő to kolejna niezapomniana przygoda „Laskowiaków”, ale też kolejny dowód zaufania i uznania pracy zespołu przez burmistrza Zatora Z. Biernata.