do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc sierpień 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Kwesta na zatorskim cmentarzu 2019-11-05

Rada Społeczna Ochrony i Renowacji Zatorskich Zabytków wraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Zatorskiej w dniu Wszystkich Świętych 2019 r. na Zatorskim cmentarzu przeprowadziły kwestę. Jest to kolejna, a od początku już 17 -ta organizowana akcja na rzecz ratowania Zatorskich zabytków. W kweście wzięło udział  47 osób, w tym członkowie i sympatycy TMZZ ,Rady Społecznej Ochrony i Renowacji Zatorskich Zabytków, harcerze, radni Rady Miejskiej i powiatu Oświęcimskiego, dyrektorzy szkół oraz pracownicy Urzędu Miasta na czele z Burmistrzem i Sekretarzem Zatora. W tym roku zebrano rekordową kwotę  w stosunku do innych lat, która wyniosła 11.386,60 zł. Środki te zostaną przeznaczone na odnowę Zatorskich Zabytków.

W ramach organizowanych kwest udało się odnowić wiele cennych zabytków. W 2013 roku odnowiono figurę Św. Rocha obecnie patrona naszego miasta, figurę Św.Jana Kantego, Św. Nepomucena, Krzyż przydrożny oraz 17 zabytkowych nagrobków na Zatorskim cmentarzu. Ponadto z zebranych środków wymieniono okna w Zatorskim kościele, odnowiono ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej oraz Św. Wojciecha, wykonano renowacje elewacji frontowej kościoła parafialnego. Łączny koszt w/w prac to kwota blisko 500 tysięcy złotych na która składają się środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Miejskiego w Zatorze, Parafii Zatorskiej oraz dobrowolne wpłaty, datki od indywidualnych osób, instytucji, stowarzyszeń i wielu innych osób oraz firm z terenu Zatora i nie tylko.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za złożone datki do puszek podczas kwesty, jest to znak że sprawa ratowania zabytków Zatora jest nam bliska i bardzo ważna. Chcemy aby zostały one zachowane dla potomnych jako zabytki kultu.

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w kweście.

Przewodniczący Rady Społecznej Odnowy Zatorskich Zabytków

Wiesław Susek

Wprowadził: Karol Matyjasik 2019-11-05 12:52
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl