do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc czerwiec 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Zatorze pierwszą w Małopolsce stację LNG 2019-04-03

Relacja z otwarcia stacji LNG w Zatorze w Kronice Krakowskiej TVP 3 Kraków (informacja od minuty 3:40) >>>> KLIK

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Zatorze pierwszą w Małopolsce stację LNG

Polska Spółka Gazownictwa z GK PGNiG 3 kwietnia oddała do użytku stację LNG w Zatorze w województwie małopolskim. Jest ona uzupełnieniem istniejącej sieci dystrybucyjnej i umożliwia zwiększenie wolumenu dystrybuowanego gazu.

Dzięki temu możliwe jest przyłączanie kolejnych odbiorców, w tym firm ze stale rozwijającej się Strefy Aktywności Gospodarczej oraz jednego z największych w Europie parków rozrywki Energylandia. Gmina Zator jest jedną z 17 w województwie małopolskim, w których PSG realizuje zadania w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, poprzez rozwój sieci gazowej w całej Polsce, wspiera lokalne społeczności i lokalną gospodarkę. Dzięki naszym działaniom kolejne miejsca w kraju zyskują dostęp do ekologicznego błękitnego paliwa. Naszym celem jest, do 2022 roku, zapewnić 90 proc. polskiego społeczeństwa możliwość korzystania z przyjaznego dla środowiska gazu ziemnego – powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes PGNiG SA.

Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak poinformował, że Polska Spółka Gazownictwa konsekwentnie likwiduje tzw. białe plamy na mapie polskiego gazownictwa,
a poprzez inwestycje, takie jak budowa stacji regazyfikacji LNG, zwiększa dostępność do gazu ziemnego odbiorcom na terenie całego kraju. Jak dodał, jest to również realna
i skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza, bowiem gaz ziemny jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii.

Mariusz Makuch – burmistrz Zatora – podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za tak sprawnie przeprowadzoną inwestycję i dodał, że zabezpieczy ona dostęp do gazu dla potencjalnych inwestorów ze strefy ekonomicznej i dla mieszkańców gminy Zator

Stacja LNG w Zatorze to pierwsza tego typu inwestycja zrealizowana przez Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie. Stacja składa się ze zbiornika do magazynowania gazu LNG
o pojemności 37 m3, dwóch parownic, stacji redukcyjno - pomiarowej oraz infrastruktury towarzyszącej, połączonej z już istniejącą siecią gazową nowym odcinkiem gazociągu. Całość powstała w zaledwie sześć miesięcy.

Dzięki stacji LNG Polska Spółka Gazownictwa może zapewnić dywersyfikację źródeł zasilania w gaz ziemny, a także sukcesywnie przyłączać nowych odbiorców, dysponując wystarczającą ilością gazu. Obecnie z gazu dostarczanego ze stacji LNG korzystają już trzy lokalne firmy.

  

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Zatorze pierwszą w Małopolsce stację LNG

  • 1
  • 2
Wprowadził: Martyna Kosowska 2019-04-03 14:49
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl
zamknij