do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc lipiec 2020 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Szlak rowerowy od zamku w Zatorze do zamku w Graboszycach już czynny!!! Zapraszamy! 2018-06-23

Informujemy, że udostępniony został już nowy szlak rowerowy, zrealizowany w ramach operacji pn. Utworzenie szlaku rowerowego od zamku w Zatorze do zamku w Graboszycach w gminie Zator.

Niniejsza operacja realizowana była w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” w ramach Priorytetu 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”.

Na etapie ubiegania się o pozyskanie zewnętrznych środków, Rada Stowarzyszenia Dolina Karpia wysoko oceniła wniosek o dofinansowanie i podjęła decyzję o wybraniu do finansowania powyższej operacji.

Wartość robót po przetargu wyniosła 339 099,33 zł brutto (w tym dofinansowanie ze środków zewnętrznych 85% kosztów kwalifikowanych).

W ramach projektu utworzono szlak rowerowy o długości około 7 km od zamku w Zatorze do zamku w Graboszycach na trasie Zator, Trzebieńczyce, Grodzisko, Rudze, Graboszyce przebiegający po istniejących drogach. Zakres inwestycyjny dotyczył tylko odcinków przebiegających po drogach wewnętrznych o nawierzchni gruntowej, będących w złym stanie technicznym. Prace budowlane polegały na przywróceniu odpowiedniej jakości nawierzchni drogowej z kruszywa oraz remoncie istniejącej kładki i przepustu. Ze względu na potrzebę przejazdu przez rzekę Wieprzówkę, konieczne było poprowadzenie trasy przez istniejący most w ciągu drogi krajowej nr 28. Przedmiotowy szlak został również odpowiednio oznakowany.

Szlak ten połączył dwa zabytki gminy Zator, a jego trasa przebiega po terenach o bogatych i unikatowych zasobach przyrodniczych Doliny Karpia. Dzięki udostępnieniu trasy, rowerzyści mogą poruszać się (bezpieczniej niż z wykorzystaniem tylko drogi krajowej nr 28) pomiędzy Zatorem a sołectwami Graboszyce, Grodzisko, Rudze czy Trzebieńczyce.

Szlak rowerowy w odcinkach inwestycyjnych nie został pokryty asfaltem ze względu na ograniczone środki finansowe oraz z uwagi na jego przebieg w terenie lasu, stawów i obszaru Natura 2000. Niemniej jednak, w celu zachowania dobrej jakości nawierzchni oraz ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom szlaku, zostały umieszone znaki zakazujące poruszanie się pojazdami innymi niż rower (z określonymi wyjątkami).                  

DZ/UM Zator

 
fot. Jacek Pasternak

Wprowadził: Martyna Kosowska 2018-06-22 10:22
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl