do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc październik 2018 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Sensor pomiaru powietrza Airly w Gminie Zator 2018-01-11


 

Uprzejmie informujemy, ze na terenie Gminy Zator zainstalowano pierwszy sensor jakości powietrza, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie aktualnego stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Czujnik zbiera informacje dotyczące m.in. pyłów zawieszonych: PM 2.5, PM 10, temperatury, ciśnienia, wilgotności, a także innych parametrów. W oparciu o te dane sensor za pomocą barwnej skali w przystępny sposób informuje o aktualnym stanie powietrza.

Urządzenie zostało zainstalowane na budynku Centrum Aktywizacji Zawodowej przy ul. Juliusza Słowackiego 15 w widocznym miejscu, tak aby przechodnie bez dostępu do Internetu również byli świadomi poziomu zanieczyszczeń. Wyposażone jest w diody, które świecą się na zielono lub czerwono, zależnie od tego, czy zanieczyszczenie przekracza normy.

Sensor Airly wykorzystuje metodę laserową pomiaru jakości powietrza, stosowaną także w oficjalnych stacjach monitoringu. Jakość powietrza można sprawdzić online. Wyniki pomiaru dostępne są na stronie https://airly.eu/pl/

Każdy może również zainstalować darmową aplikację do śledzenia pomiaru jakości powietrza: aplikacja na Android lub aplikacja na iOS.

Trzeba mieć świadomość, że nasz region ze względu na położenie geograficzne (kotlina) jest obszarem z tendencją do utrzymywania się i kumulacji zanieczyszczonego powietrza. Tym bardziej powinniśmy dołożyć wszelkich starań by modernizować nasze kotłownie, używać paliwa dobrej jakości, a pod żadnym pozorem nie rozpalać pieców śmieciami, odpadami, tworzywami itp.
Gmina Zator od dwóch lat dopłaca mieszkańcom do wymiany starych pieców na zasadach określonych uchwałą.

http://www.zator.pl/urzad/aktualnosci/OGLOSZENIE-O-NABORZE-WNIOSKOW-DOTYCZACYCH-UDZIELANIA-DOTACJI-Z-BUDZETU-GMINY-ZATOR-DO-WYMIANY-STARYCH-ZRODEL-CIEPLA-W-2018-ROKU/idn:2764.html

Wnioski o takie dofinansowanie na rok 2018 (do 4000 zł) można składać od 10 stycznia. Każdy z nas może przyczynić się do polepszenia stanu powietrza, którym oddychamy. Poprawa będzie odczuwalna za kilka, kilkanaście lat.
Samorządy otrzymują coraz więcej uprawnień do kontrolowania prywatnych posesji pod kątem używanego paliwa do ogrzewania. Kary zasądzone w wyniku postępowań administracyjnych i postępowań sądowych sięgają do 5000 zł.
Zamontowany czujnik ma nam uświadamiać skalę problemu. Równocześnie dostarcza informacji o skażeniu powietrza w regionie, województwie i Polsce.

Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl