do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc grudzień 2018 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Aktualności

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 2018-02-27

Naród Polski świętuje dzień 1 marca każdego roku, jako Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjęto w 2010 roku. W uzasadnieniu podkreślono, że ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata...”

Data upamiętnia dzień 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będących ostatnim ogólnopolskim koordynatorem "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".

Ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego Józef Franczak zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

więcej informacji na stronie internetowej http://wykleci.ipn.gov.pl/link zewnętrzny

zapraszamy również na fillm pt. „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, reż. Dariusz Walusiak , który zostanie wyemitowany w Regionalnym Osrodku Kultury w Zatorze w dniu 1 marca 2018 r. /więcej informacji kliknij/

Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl