do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc wrzesień 2019 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Gmina / Aktualności

Aktualności

Lengyel Magyar ket jo barat 2009-02-13

To zresztą nie tylko zwykłe porzekadło, to prawda, której doświadcza się za każdym razem goszcząc na ziemi węgierskiej. Kolejny raz mogli przekonać się o tym „Laskowiacy”, którzy dzięki burmistrzowi Zatora już piąty raz gościli w zaprzyjaźnionymBerekfürdő.
Nie była to tym razem zwykła wizyta. To przede wszystkim spotkanie miejscowości zaprzyjaźnionych, toteż „Laskowiacy” spotkali się nie tylko z mieszkańcami Berekfürdő, ale również  z delegacją Seklerów.
Młodzi członkowie zespołu mieli okazję wziąć udział w Międzynarodowej Konferencji, której celem było omówienie możliwości współpracy w  organizowaniu wyjazdów i pobytów zagranicznych  w środkowo-wchodniej Europie. Wzięli w niej udział: Zbigniew Biernat -   burmistrz Zatora, Péter Prékopp -burmistrz Krasznahorkaváralja, Ernő Székely - burmistrz Csíkszentkirály, Róbert  Fazekas- burmistrz  Ómoravicy oraz Attila Cséti -burmistrz Berekfürdő.
Dzień polski w Berekfürdő upłynąl pod znakiem polskiej kuchni (nie zabrakło bigosu, żurku i chleba ze smalcem), piosenki (Agata Kogut, Marta Stybak i Bartek Biernat) i tańców, które prezentowali „Laskowiacy”. W repertuarze znalazły się –jak zawsze- tańce ludowe, ale również latynoamerykańskie i dyskotekowe. Wszystkie prezentacje taneczne niezwykle podobały się publiczności, niemniej jednak tańce ludowe podbiły serca w sposób szczególny. Dała temu wyraz przedstawicielka gminy Bánk w północnej części Węgier, która zaprosiła „Laskowiaków” na –odbywający się tam co roku- Festiwal Narodów. Być może uda się nawiązać stały kontakt z tą gminą i wioską jednocześnie.
Kolejny dzień na Węgrzech to przede wszystkim świetna zabawa podczas zawodów sportowych odbywających się na terenie kąpieliska pomiędzy drużynami: polską, seklerską i węgierską, a następnie udział w artystycznym programie Seklerów.
Podczas pobytu nie mogło zabraknąć spotkań z zaprzyjaźnionymi już rodzinami węgierskimi i aktywnego wypoczynku na miejscowym kąpielisku.
Pożegnalna kolacja to nie tylko wymiana upominków, ale przede wszystkim biesiadowanie, któremu towarzyszył  wspólne śpiewanie polskich i seklerskich piosenek.
Spotkanie miejscowości zaprzyjaźnionych w Berekfürdő to kolejna niezapomniana przygoda „Laskowiaków”, ale też kolejny dowód zaufania i uznania pracy zespołu przez burmistrza Zatora Z. Biernata.
Wprowadził: Karol Matyjasik 2015-06-08 10:22
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl
zamknij